Augusts nāk ar savu ražu. Un kamēr gatavojas un briest āboli, tikmēr izmantojam plūmes. Gan vietējās, gan tālu nākušās ir daudz un dažādās variācijās. Pēc novērojumiem tirgū, Itālijā dzimušās plūmes savos izmēros pārspēj jebkuras citas - ir lielas un ar viegli izņemamu kauliņu. Tās vislabāk derēs skaistiem desertiem, kā plūmju tarte, plūmju krambls vai jebkuras kūkas dekoram.
Nedaudz mazākas, bet skaisti sārtas, skābenas un pagrūtāk izņemamu kauliņu (visdrīzāk ne īsti gatavas plūktas Polijas un citos tuvākos kaimiņu dārzos ievāktas) labi derēs dažādos desertos, savārījumos un arī mafinos jeb kēksiņos.
Ir vēl tās pavisam mazās gan sārti violetās, gan dzeltenās, kas tirgū īsti nekotējas, bet dabūtas pa privātiem kanāliem, ar savu īsto un intensīvo garšu lieliski der ievārījumiem un džemiem. Kādā vēsā un pelēkā rudens rītā brokastīs uzziesta plūmīšu zaptīte uz tostermaizes būs saldskāba un pacilājoša dunka visai dienai.
Šeit dažas receptes, ko pamēģināt plūmju laikā.
Plūmju tarte
1 porcija. smilšu mīklas (recpete šeit)
12 vidēji lielas plūmes
2 ēdk.medus
1 ēdk.citronu sulas
rieksti (valrieksti)
Smilšu mīklu izrullē un ieklāj tartes formā. Plūmes pārgriež uz pusēm un izņem kauliņu. Katru plūmes pusīti ar asu nazi mizā iegriež apmēram līdz vidum, bet neaizgriež līdz galam.
Rupji sakapā riekstus un pārber pāri. Medu samaisa ar citrona sulu, lai tas kļūst vijīgs un līstošs. To pārlej pāri plūmēm.
Liek krāsnī 190C uz 25-30 min. Var pasniegt ar saldējumu, putukrējumu.